Svjetski dan zdravlja

Zdravlje je stanje dobrog tjelesnog, psihičkog i društvenog blagostanja. Zdravlje se najčešće upotrebljava kao pojam odsustva od bolesti. Neki od uvjeta zdravlja su uravnotežena prehrana, tjelesna aktivnost i higijena.

KADA se slavi „Svjetski dan zdravlja“ i TKO je za to zaslužan?

Svjetski dan zdravlja slavi se 7. travnja svake godine pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Prva Svjetska zdravstvena skupština koju je organizirala Svjetska zdravstvena organizacija održana je 1948. godine. Odlukom skupštine 7. travnja određen je za „Svjetski dan zdravlja“  i počinje se slaviti od 1950. godine.

Za odlično zdravlje treba se brinuti tijekom cijele godine…

Ovaj dan se obilježava kako bi se izgradila svijest o određenoj temi koja je vezana za zdravlje čime bi se skrenula pažnja na prioritetne oblasti koje su briga Svjetske zdravstvene organizacije. Aktivnosti vezane za tu određenu temu, kao i sredstva potrebna za njih, ne smiju se odnositi samo na dan 7.travnja, već bi se o njima trebalo voditi računa tijekom cijele godine.

Kakvo sve zdravlje imamo?

Imamo PSIHIČKO, FIZIČKO i TJELESNO zdravlje.

*Svjetski dan zdravlja rasprostranjen je po cijelom svijetu*

Zdravlje djece i mladih

U tijeku razdoblja odrastanja, puberteta i adolescencije, djeca i mladi nailaze na mnoge, nekad manje, a nekada veće, poteškoće i prepreke. Danas se sve više pozornosti posvećuje upravo razvojnim problemima, kroničnim bolestima, problemima ponašanja – od eksperimentiranja sa sredstvima ovisnosti do nasilja među djecom u školi te usvajanja odgovornog seksualnog ponašanja. Dinamične i burne promjene osobnosti i obiteljskih odnosa, osobito u doba adolescencije, mogu (često i nepotrebno) biti izvorom svađa i frustracija.

*Što misle neke učenice naše škole o važnosti zdravlja?*

Odlučila sam razgovarati  sa svojim prijateljicama Marinom i Donom o zdravlju. Zanimalo me kako oni paze na svoje zdravlje i koliko  im u životu zdravlje znači.

Rekle su mi da za očuvanje zdravlja redovito vježbaju,paze na prehranu tako da svakodnevno jedu voće i povrće, da izbjegavaju uzroke bolesti kao što su hladna i gazirana pića, sjedenje na hladnom… One također idu kod liječnika kada osjete da ih hvata prehlada ili nešto slično. Ni jedna od njih nije imala većih poteškoća sa zdravljem. Za moje prijateljice zdravlje je na prvom mjestu u životu.

*Razgovor sa školskom doktoricom*

Razgovarala sam s liječnicom školske medicine Sonjom Jukić koja dolazi u našu školu.  Ona mi je malo ispričala o važnosti zdravlja. Rekla  je da  moramo paziti što jedemo, moramo se baviti redovito tjelesnom aktivnošću i održavati higijenu. Također je rekla da naša prehrana mora biti raznolika i umjerena. Pitala sam je što zapravo znači biti zdrav, a doktorica mi je odgovorila da to znači imati odsustvo bilo kakve  mentalne ili fizičke bolesti.

Kako bismo sačuvali svoje zdravlje, preporučila nam je da budemo puno vani na zraku, da  ne provodimo previše vremena sjedeći pred televizorom ili računalom, već da  budemo tjelesno aktivni.  Naš je cjelokupni  fizički i psihički status  bolji kada se umjereno i redovito gibamo.

Možemo zaključiti da je zdravlje jako važno u životu !

Ivona Balabanić, 8.a

objavio: Damir Iletić   datum: 11. 4. 2011.