Predavanjem u Gradskoj knjižnici i čitaonici Đakovo obilježen Dan žena

Jeste li se ikad zapitali tko su žene u Hrvatskoj koje pišu i bave se književnim stvaralaštvom? Na koje probleme nailaze? Je li im lakše, nego prije sto godina?

U potrazi za odgovorima na ova pitanja 8. ožujka 2024. godine povodom Međunarodnog dana žena u Gradskoj knjižnici i čitaonici Đakovo održala sam predavanje pod nazivom „Vlastita soba u Hrvatskoj“ s podnaslovom „Život i rad suvremenih hrvatskih književnica“. Kako je književnost osobita vrsta jezične djelatnosti, kako se književnost ostvaruje u jeziku, a naše književnice svoju književnost stvaraju upravo na hrvatskome jeziku, na početku predavanja kratko sam nazočne upoznala s manifestacijom Mjesec hrvatskoga jezika. Kako bismo mogli razumjeti  suvremene hrvatske književnice, žene koje danas pišu, morali smo se vratiti u prošlost pa sam tako prvo govorila o slavnoj britanskoj književnici Virginiji Woolf i njezinom eseju „ Vlastita soba “ u kojem progovara o ženama i pisanju te o našoj Ivani Brlić –Mažuranić čiju ćemo 150. obljetnicu rođenja slaviti 18. travnja ove godine. Posebno sam istaknula biografski roman Sanje Lovrenčić  „U potrazi za Ivanom “. Nakon što smo vidjeli da Virginija i Ivana imaju dosta toga zajedničkog, predstavila sam šest suvremenih hrvatskih književnica. To su: Korana Serdarević Svilar, Ivana Bodrožić, Sanja Pilić, Ivana Šojat, Tomica Šćavina i Sibila Petlevski. Bila je iznimna čast govoriti o Sanji Pilić kao autorici za odrasle, akademkinji Sibili Petlevski, psihologinji Tomici Šćavini ili Ivani Šojat koja je u 53. godini upisala studij.

Zaključak je kako se književnice danas susreću s gotovo istim problemima i poteškoćama kao i prije 100 godina, da im biografije nisu baš pravocrtne te da Hrvatska ipak nije konzervativna zemlja. Riječ je o snažnim, pametnim i slobodoumnim ženama koje sjajno pišu.

knjižničarka  Katarina Blažević

objavio: Andrea Cezner   datum: 12. 3. 2024.