Piškorevci početkom 19.st.

Jučer su našu školu posjetili kustosi iz Muzeja Đakovštine, te su udružili snage s učenicima naše škole kako bi izradili maketu izgleda Piškorevaca prije 200 godina!

Prema karti koja se čuva u Nadbiskupijskom arhivu u Đakovu, kustosica Jelena Boras je izradila podlogu kako je selo izgledalo 1819. godine, a vrijedne ruke naših Mladih povjesničara, koje vodi prof. Petar Mikuš, pretvorile su taj crtež u pravi, vjerni trodimenzionalni prikaz. Svih 90 kuća, koje su ucrtane na karti, izrađene su i na maketi. Ucrtan je i izvorni tok potoka Kaznica, mjesto gdje se uz selo nalazila vodenica, mjesto gdje se naplaćivala malta pri ulazu na vlastelinstvo i prostor oko sela kojega su zauzimale šume. Kao poseban dodatak označene su i bare koje su se nalazile uz samo selo (Medenica, Piškorevo, Berava, Mrsulja, ...), a čiji su položaji određeni prema kazivanju starijih Piškorevčana.

Mladi povjesničari ovako su na jedan dan postali graditelji prošlosti koji su od ljepila, stiropora, mahovine i boja oživjeli jednu zaboravljenu sliku svoga sela. Sve ulice, kuće, bare i šume sigurno bi nam mogli ispričati svakojake zanimljive priče, a njih ćemo sačuvati za neke naše buduće istraživačke susrete...

Ovim se putem zahvaljujemo djelatnicima Muzeja Đakovštine koji se uvijek vrlo rado odazovu našim pozivima za suradnju.

Petar Mikuš

Ostatak fotografija možete pogledati na sljedećoj poveznici:

objavio: Andrea Cezner   datum: 9. 2. 2024.