Info dan u okviru projekta Učimo zajedno 7

U Osnovnoj školi Matija Gubec Piškorevci u utorak 16. travnja 2024. održan je info dan u okviru projekta Učimo zajedno 7.

Program info dana Učimo zajedno 7:

• Prezentacija i analiza projekta Učimo zajedno 7
  • Stručno predavanje Podrška učenicima s teškoćama u razvoju u odgojno-obrazovnom procesu – stručna suradnica pedagoginja
  • Iskustva sudjelovanja u projektu
  • Druženje uz osvježenje

Prije samog obilježavanja Info dana projekta izrađene su pozivnice, te su postavljene na oglasnim mjestima i na web stranici Škole. Odaziv na program bio je najveći do sada od početka provedbe projekta Učimo zajedno. Sveukupno sudjelovalo je 75 sudionika, među kojima su bili roditelji, učenici, učitelji, stručni suradnici škole, zaposlenici škole i pomoćnica u nastavi.

U prvom dijelu programa pedagoginja je predstavila projekt Učimo zajedno 7, njegov značaj, aktivnosti i svrhu. Pedagoginja je predstavila važnost projekta, osvrnula se na zakonske okvire koji obvezuju društvo i školu na promicanje inkluzivnog obrazovanja, a nakon toga govorila o ulozi pomoćnika u nastavi i samom projektu. Projekt osigurava pomoćnike u nastavi učenicima s teškoćama u razvoju te promiče inkluzivno obrazovanje i uključenost učenika s teškoćama u razvoju u redovnu nastavu.  Djeca s poteškoćama u razvoju izložena su većem riziku od marginalizacije te je nužno pružiti im različite oblike podrške. Jedan od oblika podrške je osposobljavanje i osiguravanje pomoćnika u nastavi koji obavljaju odgovoran i zahtjevan posao.

Vrijednost projekta Učimo zajedno 7  je 1.322.906,40 €. 1 256 781,08 € dolazi iz Europskog socijalnog fonda i Državnog proračuna RH. Osječko-baranjska županija podupire projekt u vrijednosti od 66 145,32 €. Trajanje projekta je od 23. kolovoza 2023. do 23. srpnja 2024. godine.

Uz osnovne informacije o projektu javnosti je prezentiran cilj, a to je pružiti potporu uključivanju učenika s teškoćama u razvoju u osnovnoškolske i srednjoškolske odgojno-obrazovne ustanove kako bi se osigurali uvjeti za poboljšanje njihovih obrazovnih postignuća, uspješniju socijalizaciju i emocionalno funkcioniranje.

Nakon toga pedagoginja je održala stručno predavanje Podrška učenicima s teškoćama u razvoju u odgojno-obrazovnom procesu u kojem je predstavila na koje se načine pruža podrška učenicima s teškoćama u razvoju u odgojno-obrazovnom procesu, nadalje objasnila je postupak osiguravanja pomoćnika u nastavi te govorila podršci i suradnji s pomoćnicima u nastavi. Osim toga, predstavila je nove smjernice učiteljima za rad s pomoćnicima u nastavi i prikazala program rada pomoćnika te primjerke opisa poslova rada za pomoćnika u nastavi. Poslije predavanja i prezentacije projekta, iskustva iz prve ruke o sudjelovanju u ovom projektu iznijeli su učitelji, pomoćnici u nastavi i zaposlenici škole. Info dan završio je druženjem uz osvježenje. Sudionici su se osvježili sokom, keksima i grickalicama razgovarajući o ovoj temi.

Monika Zrakić, mag.

stručna suradnica pedagoginja OŠ Matija Gubec Piškorevci

koordinatorica projekta Učimo zajedno 7

objavio: Monika Zrakić   datum: 25. 4. 2024.