Učenici Hrabri čuvari na konferenciji Potraga za boljim internetom u Zagrebu

Naši učenici Hrabri čuvari osvojili su nagradu za najbolji podcast i sudjelovali na konferenciji Potraga za boljim internetom u Zagrebu na Dan sigurnijeg interneta.

Prigodom obilježavanja Dana sigurnijeg interneta Udruga Suradnici u učenju, HAKOM - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti i CARNET pripremili su tematsku konferenciju “Potraga za boljim internetom”, koja se održala u utorak, 6. veljače 2024. u hotelu International u Zagrebu. Cilj konferencije bio je uputiti snažnu poruku o važnosti prevencije elektroničkog nasilja, zaštite osobnih podataka djece, stvaranja sigurnog virtualnog okružja te dostupnosti kvalitetnih internetskih sadržaja za djecu i mlade.

Osvojena nagrada i put u Zagreb

Svoje mjesto na ovoj nacionalnoj konferenciji osigurali su učenici uključeni u izvannastavnu grupu Hrabri čuvari. Učenici su osmislili su i snimili podcast na temu sigurnog korištenja interneta u sklopu natječaja U potrazi za boljim internetom udruge Suradnici u učenju. Njihov podcast pod nazivom Priče iz klupe izabran je među najbolje učeničke podcaste čime su osvojili aktivno sudjelovanje na konferenciji i putovanje u Zagreb.

Podcast su izradili učenici Tena Batinić, Eva Petričević, Šimun Ponjavić, Eva Markić, Lucija Milić, Ines Krišto, Mauro Jokić, Gabriel Rakušić i Mia Ramač pod vodstvom pedagoginje Monike Zrakić.

U Zagreb su otputovali Gabriel Rakušuić, Eva Markić i Mia Ramač s pedagoginjom Monikom Zrakić. Gabriel je sudjelovao na okruglom stolu Izazovi odrastanja u digitalnom svijetu s učenicima iz osnovnih i srednjih škola iz cijele Hrvatske. Tom prilikom pokazao je izvrsno znanje o sigurnom surfanju te podijelio nekoliko savjeta za kreiranje sigurne lozinke.

Dojmovi s konferencije Potraga za boljim internetom

Konferencija se održala u prepunoj kongresnoj dvorani zagrebačkog hotela International. Posebno bogatstvo ovoj konferenciji aktivnim sudjelovanjem dali su upravo učenici. Savjetnica pravobraniteljice za djecu Ana Babić Pezo istaknula je da ohrabruje broj djece uključen u konferenciju što pridonosi  ostvarenju prava djece na participaciju i zaštitu. Navela niz dužnosti društva da se bavi ovom sveprisutnom temom. Ravnatelj HAKOM-a, Miran Gosta istaknuo je da u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja provode brojne aktivnosti ove tematike.

Tijekom okruglog stola pod nazivom „Pružanje podrške djeci i mladima za sigurnije odrastanje u digitalnom svijetu“Andrea Čović Vidović iz Predstavništva  Europske komisije objavila je da je u izradi nacionalni program za djecu u digitalnom okruženju.  Tomislav Ramljak iz Centara za sigurniji Internet informirao je prisutne o potrebi pružanja podrške djeci žrtvama elektroničkog nasilja što potvrđuje broj od 500 poziva u prošloj godini koju je primio CSI od strane povrijeđene djece. Robert Tomljenović iz Agencije za elektroničke medije i Tanja Zaninović iz HAKOM-a istaknuli su važnost obilježavanja Dana sigurnijeg interneta.

Jakov Kiš iz CARNETovog CERTa i Anamarija Mladinić iz Agencije za zaštitu osobnih podataka naveli su važnost zaštite osobnih podataka na internetu i kibernetičke sigurnosti dok je Neven Ricijaš s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu govorio o važnosti očuvanja mentalnog zdravlja mladih u online svijetu.  Bernard Gršić iz Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva pozvao je djecu da pričaju s roditeljima o online aktivnostima i nauče ih kako koristiti moderne tehnologije. U zaključku okruglog stola sudionici su naveli da postoji potreba obrazovanja roditelja, odraslih i informiranja javnosti o sigurnom korištenju interneta te je važno čuti što mladi misle o toj temi.

Popodnevni dio konferencije nastavio se u online obliku. Učenici će svoja iskustva podijeliti s drugima u školi, a osim novih znanja o sigurnom sufranju iz Zagreba će ponijeti uspomene na slatki posjet Muzeju čokolade, obilazak znamenitosti i ugodan boravak u hotelu International. Svima poručuju poštujte druge u online svijetu jednako kao u realnom, čuvajte osobne podatke, dvaput razmislite prije nego nešto objavite i hrabro prijavite nasilje na internetu.

Konferencija “Potraga za boljim internetom” organizira se s partnerima: Centrom za nestalu i zlostavljanu djecu, Agencijom za zaštitu osobnih podataka, Agencijom za elektroničke medije, Hrabrim telefonom, Pravobraniteljicom za djecu, portalom Medijska pismenost, Agencijom za mobilnost i programe Europske unije, Agencijom za odgoj i obrazovanje, CroAI udrugom, školama partnerima Budi internet genijalac projekta, Poslovnom inteligencijom, Oracleom, Microsoftom i Googleom.

Čestitamo mentorici i učenicima na uspjehu!

objavio: Andrea Cezner   datum: 7. 2. 2024.