Mama budi zdrava - ružičasti listopad

Ružičasti mjesec listopad završili smo humanitarno-zdravstvenom akcijom "Mama budi zdrava". Vrijedni članovi Vijeća učenika uključili su se u ovu nacionalnu humanitarnu akciju i proveli ju u našoj školi.

Udruga SVE za NJU, sedmu godinu zaredom u listopadu, Međunarodnom mjesecu protiv raka dojke, organizira projekt “Mama, budi zdrava – Ružičasti listopad”, kako bi podigla svijest i odgovornost žena za vlastito zdravlje, posebno zdravlje dojki. Najveća želja majke još prije rođenja djeteta jest da bude zdravo. Djeca to isto žele poručiti svojim majkama kroz akcije koje se održavaju širom Hrvatske tijekom Ružičastog listopada. Prvi put proveden je 2017. u Glini i Hrvatskoj Kostajnici. Velika je novost ove godine je to što će se projekt provoditi regionalno i to u Sloveniji, Srbiji, Bosni i Hercegovini i Makedoniji.

Pedagoginja Monika Zrakić i članovi Vijeća učenika pripremili su plakat i njime uredili hol naše škole. Na plakat su učenici upisivali lijepe poruke za svoje mame te se na njemu nalaze informativni letci humanitarne akcije "Mama budi zdrava".

U petak 27. listopada Vijeće učenika podijelilo je letke našim učenicima koji su bili u igri i zabavi na svježem zraku u dvoruštu škole tijekom rekreacijske pauze. Ovom akcijom učenici žele poručiti svojim mamama da ih jako puno vole, da se brinu za sebe jer ih djeca trebaju i žele poručiti svim mamama, ali i bakama i tetama, da misle na svoje zdravlje.

Ovaj projekt u Hrvatskoj se provodi se pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja te uz podršku Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje u velikom broju osnovnih i srednjih škola širom Hrvatske. Učenici tijelima formiraju simboličnu vrpcu i fotografiraju se ili snime kratki video s porukom, a majkama ponesu edukativni letak s porukom ‘Mama, budi zdrava’. Cilj projekta i akcije je promicanje Nacionalnih programa za rano otkrivanje raka i poticanja žena svih dobnih skupina na brigu o zdravlju. Istovremeno, povodom organizacije akcije u školi nastavnici na prikladan način djecu upoznaju s važnosti razvoja zdravih stilova života u svrhu očuvanja zdravlja i prevencije bolesti, posebno malignih bolesti.

Projekt je 2022. tijekom mjeseca listopada proveden u 118 obrazovnih ustanova iz 21 županije. Učenicima i nastavnicima je podijeljeno 41 000 letaka koje su zatim dali majkama i ženskim članovima obitelji.

#mamabudizdrava #ružičastilistopad

objavio: Monika Zrakić   datum: 30. 10. 2023.