Najmlađi u školskoj knjižnici

Svake  godine u rujnu učenici prvog razreda prvi put zajedno sa svojom učiteljicom posjete našu školsku knjižnicu kako bi se upoznali s knjižničarkom, knjižnicom i oblicima rada u njoj.  Tako je bilo i ove godine. Deset učenika prvog razreda sa svojom učiteljicom Marijanom Šimić posjetilo je knjižnicu 12. rujna 2018. godine.

Naši su prvašići tijekom sata u knjižnici učili, ali su se i zabavljali. Upoznali su se s osnovnim pojmovima vezanim za knjižnicu i njezin rad: naučili su što je to knjižnica, razlikovati knjižnicu od knjižare te školsku knjižnicu od mjesne knjižnice. Naučili su i da u knjižnici radi knjižničarka ili knjižničar, kako se primjereno ponašati u knjižnici, kako se posuđuju knjige te se upoznali s radnim vremenom knjižnice. Prilikom posuđivanja knjiga dobili su straničnik pa su se upoznali i s tim pojmom.

Kako je u životu svakog prvašića škola velika novost i kako su još uvijek zaigrani, knjižničarka je nastojala da sat ne bude previše ozbiljan. Tako su učenici osim svladavanja spomenutih pojmova, uživali u zanimljivim pričama. Knjižničarka im je pročitala priču Previše za njega Sanje Orešić iz dječjeg časopisa Smib. Priča govori o prvašiću koji u svojim prvim danima škole doživljava razne zgode. Poslušali su i priču Vladimira Purića Vrijeme dobrote o prvašici koja je prvi put u životu nekome pružila pomoć.

Među svim pričama, najviše im se svidjelo Pismo školi koje je za časopis  Smib napisala jedna „prvorazredna“ Ana, a u svom pismu opisuje kako se osjeća u prvom razredu. Osim uživanja u pričama, učenici su dobili zadatak da nacrtaju knjižnicu. Učiteljica je u knjižnici dobila popis lektire za prvi razred.

I ove su godine najmlađi učenici naše škole prilikom svog prvog dolaska knjižnicu ispunili svojim smijehom i uobičajenom dječjom radoznalošću, a knjižničarka ih je nagradila bombonima.

knjižničarka Katarina Blažević

objavio: Administrator   datum: 14. 9. 2018.

« Ožujak 2024 »