Nora Fora kvizovi,ankete,mozgalice...

Kviz znanja i opće kulture

1. sat: 8,00–8,45

8,45 – 8,55 veliki odmor

2. sat: 8,55 – 9,40

3. sat: 9,45– 10,30

10,30 – 10,40 veliki odmor

4. sat: 10,40–11,25

5. sat: 11,30 – 12,15

6. sat: 12,20 – 13,05

7. sat:13,10 – 13,55

8. sat:14,00 –  14,45

9. sat:14,50– 15,35

Vrijeme u Piškorevcima

Multimedijalne i edukativne igre za djecu predškolskog i školskog uzrasta

TV vodič
mojtv.hr - kompletan tv program

Prvi info vodič za klince i roditelje

Razmjena udžbenika

Nenasilni semafor

Ponekad se čini da previše govorimo o nasilju, smatramo to nepotrebnim jer se svi znamo ponašati dobro i  nenasilno.  Znamo da nasilje nije uredu i znamo zašto nije. Kada netko pita: “Jesi li ti nasilan?”, odmah odgovaramo: “Nisam ja.”. A kada pita: Ima li nasilja među djecom?”, odgovor je: “Ima.” Pa znamo li onda zaista?

Zašto se onda događa nasilje? Tko je nasilan? Je li to uvijek netko drugi? Hmm..

Nasilje je neprihvatljiv oblik ponašanja i ono je uvijek izbor i odgovornost pojedinca koji ga čini. Naslije je namjerno nanošenje štete drugoj osobi koje traje duže vrijeme od strane jedne ili više osoba. Biti nasilan ponekad je reakcija na nešto što nam se ne sviđa iz okoline ili način da privučemo pažnju. Nasilje nikada nije prihvatljivo, opravdano i nitko ne zaslužuje biti žrtva nasilja. Zato svatko treba preuzeti odgovornost za svoje ponašanje i naučiti ponašati se nenasilno. U tome može pomoći  Nenasilni semafor.

STANI!

Kada te nešto uzruja, naljutiš ne, nije po tvome ili imaš problem koji ne znaš riješiti zaustavi se na trenutak i duboko udahni. Sagledaj svoj problem i razmisli što te muči. Uzmi u obzir osjećaje drugih osoba u blizini.  Svaka osoba ima drugačije viđenje situacije i ako tu dođe do nesporazuma, problem bi bespotrebno mogao postati veći nego što jest.

MISLI!

Sada dobro razmisli o problemu koji imaš. Pokušaj otkriti uzroke svog problema i kako je došlo do njega. Govori o svojim osjećajima i slušaj druge.  Na ovom koraku razmisli koja su sva moguća rješenja problema, što možeš učiniti i koje će posljedice imati tvoje ponašanje. Uključi dogovor i međusobno razumijevanje.

BIRAJ!

Kada si dobro razmislio o problemu, vrijeme je za preuzimanje odgovornosti i izbor načina na koji ćeš ga riješiti. Omogući pronalazak rješenja koje je prihvatljivo svima. U nekim slučajevima ipak je najbolje rješenje jednostavno otići. Ako ne možeš sam naći rješenje, potraži odraslu osobu kojoj vjeruješ. Ispričaj što te muči i kako se osjećaš. Bit će ti lakše. Ako se želiš nekome anonimno povjeriti, napiši pismo u Sandučić povjerenja pokraj knjižnice. Bitno je da znaš da nisi sam i da nasilje nikada nije rješenje.

Nenasilni semafor možeš pronaći u holu Škole, a izradili su ga učenici Stjepan Pastor (4.r,),  Josip Rakušić   (4.r.),  Darijo Vukoja (5.r.) i Marko Rakušić (5.r.) uz pomoć pedagoginje Monike Zrakić.

objavio: Monika Zrakić   datum: 23. 3. 2018.

« Svibanj 2018 »