Nora Fora kvizovi,ankete,mozgalice...

Kviz znanja i opće kulture

1. sat: 8,00–8,45

8,45 – 8,55 veliki odmor

2. sat: 8,55 – 9,40

3. sat: 9,45– 10,30

10,30 – 10,40 veliki odmor

4. sat: 10,40–11,25

5. sat: 11,30 – 12,15

6. sat: 12,20 – 13,05

7. sat:13,10 – 13,55

8. sat:14,00 –  14,45

9. sat:14,50– 15,35

Vrijeme u Piškorevcima

Multimedijalne i edukativne igre za djecu predškolskog i školskog uzrasta

TV vodič
mojtv.hr - kompletan tv program

Prvi info vodič za klince i roditelje

Razmjena udžbenika

Projektom Zdrave prehrane obilježili smo Svjetski dan hrane i Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

U ponedjeljak, 16. listopada 2017. godine obilježili smo Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje i Svjetski dan hrane. Ove godine posvetili smo se temi „Zdrava prehrana“ kroz projekt koji su osmislile pedagoginja Monika Zrakić i učiteljica Marija Matković.

Cilj svih aktivnosti bio je  definirati sastav piramide pravilne prehrane, razlikovati vrte namirnica, zdravu i nezdravu hranu, zaključiti o  važnosti tjelesne aktivnosti i dovoljnog unosa tekućine za zdrav organizam te izraditi piramidu pravilne prehrane i školski jelovnik. Projekt se realizirao kroz redovnu nastavu, radionice, izradu piramide pravilne prehrane, prezentaciju rada i predavanje učenika predmetne nastave za učenike razredne nastave. Posebnu ulogu u vrednovanju svega što je napravljeno imao je stručni žiri kojeg su činili članovi Vijeća učenika: Iva Galić, Dorotea Bartolović, Laura Pazaver, Josip Tomić, Ivana Radman i Ana Brlošić.

Učitelji su osmislili šest radionica za učenike. Peti razred radio je u radionici „Povrtko Zdravić“ koju je za njih osmislila i provela razrednica Ivana Bilać. Pisali su činkvine o povrću te nam predstavili slasnost povrća izradom Povrtka Zdravića,  čovječuljka od povrća. Učenici šestog a razreda radili su s učiteljicama Ivanom Grejzom i Nadom Nerovčić u radionici “Kruh – hrana duše i tijela“. Naučili su nas zašto je važno jesti žitarice, koje sve vrste kruha postoje i koje su žitarice najzdravije. Istaknuli su važnost kruha u Bibliji. Učenici šestog b razreda sudjelovali su u radionici „Proteinska bomba“ s razrednikom Petrom Mikušem. U njihovoj prezentaciji čuli smo zašto je dobro jesti meso, ribu i piti mlijeko.  Učenici sedmog razreda u radionici „Voće“ s razrednicom Zdenkom Ćurić pripremali su zdrave voćne smoothije. Zašto je voće zdravo predstavili su nam pjesmom, poučnom prezentacijom i ukusnim smoothijima.

Učenici osmog a razreda govorili su o zdravom načinu života, važnosti zdrave prehrane, tjelesne aktivnosti i kvalitetnog sna. Učenici Karlo i Vlado izvrsno su odglumili poučno-zabavni skeč pantomime „Zdravo i nezdravo u sportu“. Prezentirali su ukusnu i zdravu hranu, izradili plakate piramide pravilne prehrane za sportaše i smislili skeč s razrednicom Katicom Salamon. Učenici osmog b razreda računali su zdrave i nezdrave kalorije u hrani. Prikazali su nam koliko koji obrok kalorija nosi i koja hrana ima više, a koja manje kalorija. Sve su to uspjeli izračunati uz pomoć učiteljice Marije Matković na radionici „Energetska vrijednost hrane“.  Svoj rad učenici su prezentirali u holu škole, a u utorak su učenici predmetne nastave poučavali učenike od prvog do četvrtog razreda o zdravoj prehrani.

Svaki razred sudjelovao je u izradi velike piramide pravilne prehrane s pedagoginjom Monikom Zrakić.  Izrađena je od recikliranog materijala,  starih kutija i prazne ambalaže prehrambenih proizvoda. Stare kutije spojili smo u piramidu, a zatim su ju bojali učenici trećeg razreda.

Svaka grupa namirnica je jedna boja.  Piramidu smo ukrasili fotografijama hrane,  praznom ambalažom koju su skupili učenici predmetne nastave te slikama i radovima učenika razredne nastave. Ukrasili smo ju zdravim porukama i izložili u holu škole kako bi nas svaki dan podsjetila na važnost zdrave prehrane. Trebamo jesti što više zdravih žitarica i voća i povrća, umjereno jesti meso, ribu i mliječne proizvode, a jako rijetko čips, čokoladu, colu, ostale slatkiše, grickalice i zaslađene sokove. Uz pravilnu prehranu, dovoljno sna, bavljenje sportom i  ispijanje puno vode naše tijelo i um bit će nahranjeni i zdravi.

Osim toga, svaki je razred na temelju onoga što su naučili u radionicama o zdravoj prehrani i piramidi pravilne prehrane izradio zdravi školski jelovnik kuhane hrane. Stručni žiri najboljim jelovnikom proglasio je jelovnik osmog a razreda i dodijelio titulu „Školski nutricionisti“.  Mi se nadamo da ćemo jednoga dana u školi imati kuhanu hranu pa se ovi naši jelovnici u školi i ostvare. Sve fotografije pogledajte u galeriji.

pedagoginja Monika Zrakić

Pronađite inspiraciju za svoj ručak. enlightened

Pogledajte naš školski jelovnik. cool

Dobar tek! smiley

Priloženi dokumenti:
SKOLSKI_JELOVNIK_KUHANE_HRANE.pdf (407.58 KB)

objavio: Monika Zrakić   datum: 20. 10. 2017.

« Rujan 2018 »