9. Rutheniada u Starim Jankovcima

Dana 11.lipnja, 2016. godine u organizaciji Koordinacije rusinske nacionalne manjine RH, a pod pokroviteljstvom Vukovarsko-srijemske županije  i u sklopu Dana Općine Stari Jankovci, na  stadionu NK "HAŠK" Stari Jankovci održana je 9. Rutheniada.

Otvorio ju je predsjednik organizacijskog odbora gospodin Boris Bučko. Rutheniada je okupila djecu iz različitih mjesta na natjecanjima u starim sportskim rusinskim igrama. Natjecalo se 13 ekipa, 6 mlađih i 7 starijih, koje su činila djeca osnovnoškolskoga uzrasta. Bilo je tu učenika iz Petrovaca, Vukovara, Starih Jankovaca, Mikluševaca i Piškorevaca ali i dvije ekipe iz Ruskoga Krstura(Vojvodina). Mlađe i starije ekipe natjecale su se u sljedećim igrama: „piličkanje“, trčanje u vreći, potezanje užeta, karike na marike; mlađa ekipa imala je i „džočkanje“, dok je starija imala „činaganje“.

Među starijim ekipama 4. mjesto zauzeli su naša mješovita ekipa I u sastavu : Marinela Božanović, Agata Radman, Branko Hanulak i Davor Kovač,dok je ekipa II u sastavu: Martina Blažinkov, Anela Gajić, Nikola Šekerija i Nikola Bošnjaković osvojila 5. mjesto. Voditelji naših učenika su bili pedagoginja Monika Slišković i ravnatelj Damir Iletić. Zahvalnice sudionicima i nagrade pobjednicima uručili su donačelnik općine Stari Jankovci  i tajnica Koordinacije rusinske nacionalne manjine RH Marijana Džudžar.

Sudionici Rutheniade ovaj su zanimljiv susret završili zajedničkim ručkom i druženjem uz pjesmu.

objavio: Administrator   datum: 15. 6. 2016.