OBAVIJEST O POČETKU NASTAVE I ORGANIZACIJI RADA U NOVOJ 2021./2022. ŠKOLSKOJ GODINI

Osnovna škola Matija Gubec Piškorevci obavještava poštovane roditelje i drage učenike od II. do VIII. razreda da je početak nastave u ponedjeljak 6. rujna 2021. godine u 8:00 sati.

Svečani doček učenika I. razreda i njihovih roditelja je u 8:30 sati. Ljubazno molimo da u pratnji učenika dođe samo jedan roditelj. Doček učenika bit će organiziran u holu Škole.  Podjsjećamo kako će učenicima prvog dana biti podijeljeni udžbenici te trebaju ponijeti praznu školsku torbu i preobuću.

U našoj su školi u tijeku pripreme i organizacija rada na temelju Uputa za sprječavanje i suzbijanje epidemije COVID-19 vezano za rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2021./2022. HZJZ i MZO od 26. kolovoza 2021. godine (Upute su objavljene na mrežnoj stranici Ministarstva 26. kolovoza 2021. godine).

U odgojno-obrazovni rad uključeni su svi učenici. Pretpostavka za to je pojačana osobna higijena, dezinfekcija ruku i poštivanje najvećega mogućega fizičkog razmaka kod učenika.

Organizacija nastave i predviđene mjere za širenje infekcije SARS-CoV-2

Organizacija rada s učenicima

Učenici od I. – IV. razreda u Školu ulaze na ulaz u dvoranu u vremenu od 7:40 – 7:50h, a učenici od V. – VIII. razreda ulaze na glavni ulaz u vremenu 7:50-8:00h. Prije početka nastave učenici trebaju oprati ruke, a preobuću ostavljaju u Školi na unaprijed predviđena mjesta. Nastava se održava u jednoj smjeni, nakon koje se sve učionice dezinficiraju. Prvog dana nastave, svaki će razred dočekati razrednik te održati Sat razrednika na koje će detaljno upoznati učenike s načinom i organizacijom nastave, podijeliti udžbenike i raspored sati. U razrednim odjelima osiguran je dovoljan broj klupa te će svaki učenik sjediti sam na propisanom razmaku od drugog učenika ili u klupama koje su dovoljno velike da učenici sjedne zajedno na udaljenosti većoj od 1,5m. Tijekom odmora učenici mogu izaći iz učionice.

Dopušteno je miješanje učenika različitih odgojno – obrazovnih skupina koji su slične dobi i uobičajeno provode školske i izvanškolske aktivnosti zajedno s drugim učenicima i nastavnicima (tijekom izvođenja izborne nastave, nastave stranih jezika, fakultativne nastave, dodatne i dopunske nastave) na način daje prilikom miješanja razrednih odjela obavezno nošenje maske, osim za učenike od 1. do 4. razreda te prilikom sportskih aktivnosti.

Učenici razredne nastave topli će obrok konzumirati u školskoj blagovaonici u 9:35h, a učenici predmetne nastave u 10:25h.

Djelatnici

Djelatnici koji nisu cijepljeni i koji nisu preboljeli COVID-19 unazad devet mjeseci obvezno mjere tjelesnu temperaturu svaki dan prije dolaska na posao te u slučaju povećane temperature ne dolaze na posao, već se javljaju telefonom ravnatelju i izabranom liječniku obiteljske medicine. Na oba su ulaza u školu postavljene dezobarijere i beskontakti dozatori s dezinfekcijskim sredstvom. Poštivanjem navedenih mjera štitimo zdravlje djece/učenika, odgojno-obrazovnih radnika i svih zaposlenika u odgojno-obrazovnoj ustanovi.

Maske

Maske su obavezne u sljedećim situacijama:

-učiteljima/nastavnicima ako učenik razvije znakove bolesti tijekom boravka u ustanovi

- za vrijeme organiziranog prijevoza učenika,

- za roditelje i druge osobe kada je njihov ulazak u ustanovu nužan,

- kod komunikacije djelatnika u zbornici i drugom odgovarajućem prostoru lice u lice

- za pomoćnike u nastavi,

- učiteljima ostalih predmeta u razrednoj nastavi,

- za učenike od 5. razreda OŠ nadalje, kada dolazi do miješanja učenika različitih razrednih odjela (osim na sportskim aktivnostima),

- učiteljima/nastavnicima prilikom prolaska hodnikom i sl.,

Preporučujemo svim roditeljima da pročitaju spomenute Upute, a u nastavku navodimo najbitnije napomene koje se odnose na roditelje.

Svi bismo, a to znači i roditelji/skrbnici, trebali učiniti sve kako bismo svoju djecu/učenike upoznali s potrebom održavanja razmaka (1,5 m), redovitim pranjem ruku, izbjegavanjem odlazaka u drugi razred, odnosno potrebi čuvanja vlastitog i zdravlja drugih.

Roditelji/skrbnici ne dovode dijete/učenika u ustanovu ako ima simptome zarazne bolesti (npr. povišena tjelesna temperatura (pod pazuhom 37,2 i viša), kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje), ima izrečenu mjeru samoizolacije ili imaju saznanja da je zaraženo s COVID-19. O navedenim simptomima roditelj treba obavijestiti telefonom razrednog učitelja te nadležnog liječnika.

Roditelji su dužni povremeno izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu te svaki put prilikom znakova koji mogu upućivati na povišenu temperaturu poput malaksalosti, umora i sl.

U školu učenici dolaze sami, organiziranim prijevozom ili u pratnji roditelja, kao što bi dolazili i da nema epidemije. U pratnji djeteta uvijek je samo jedna odrasla osoba te uvijek nosi masku. Dopušteno je održavanje roditeljskih sastanaka i individualnih informacija licem u lice na način da se kontakt roditelja i djelatnika škole smanji na najmanju moguću mjeru.

Učenike treba učiti i podsjećati da ne dodiruju usta, nos, oči i lice te da ne stavljaju ruke i predmete u usta. Kada kašlju i kišu trebaju prekriti usta i nos laktom ili papirnatom maramicom koju poslije trebaju baciti u koš za otpad te oprati ruke. Od drugih osoba pri kašljanju i kihanju trebaju okrenuti svoje lice.

Pozivamo sve na odgovorno ponašanje kako bismo našu Školu zajedno učinili sigurnim okruženjem za učenike i djelatnike.

Svim učenicima i djelatnicima želimo sretnu i uspješnu novu školsku godinu!

objavio: Antonija Grubeša   datum: 27. 8. 2021.